Z LOKALNEJ, AIKIDOCKIEJ PERSPEKTYWY

GLOBALNE MMA

Po prawie 30 latach od powstania japońskich organizacji K-1 oraz Pride, prekursorów dzisiejszych globalnych turniejów mieszanych sztuk walki (ang. MMA – mixed martial arts) takich, jak UFC, Bellator, czy rodzime KSW, skrót „MMA” na dobre zagościł w naszej świadomości.

Nawet jeśli jesteśmy pozornie bardzo oddaleni na naszej drodze budo, pełnej harmonii, relaksu i gracji, od zakrwawionego oktagonu, sensei Marcin Ziółkowski niejednokrotnie nawiązywał do znanych zawodników i ich poszczególnych walk, tłumacząc nam na Niecałej aspekty holistyczne – gdzie kończy się choreografia, a zaczyna efektywne aikido, czy szczegółowe – dotyczące zastosowania atemi.

Otóż atemi nie może zaburzać płynności i rytmu techniki, ma co najwyżej służyć do „precyzyjnego gaszenia światła”, jak fenomenalny nokaut Macieja Kazieczki na Michaelu Dubois podczas ostatniej gali KSW’52 (kliknij w link, aby obejrzeć walkę na YouTube lub kliknij w ekran poniżej).

https://www.youtube.com/watch?v=inLj53DCoCc&t=42s

Natomiast kwintesencją efektywnego aikido, a właściwie aikijutsu, do którego musimy się cofnąć, aby porównanie do MMA nabrało sensu (nie istnieje aikido przeciwko MMA, przeciwko MMA może co najwyżej istnieć aikijutsu), jest dystans i czas. Z tej perspektywy Mamed Khalidov robi najlepsze aikido w Polsce – jest w czasie i dystansie; a ogromny potencjał ma w sobie młodziutki francuski zawodnik Salahdine Parnasse (link). Moglibyśmy zatem zaryzykować stwierdzenie, że w globalnym MMA najlepsze aikido prezentuje dagestański sąsiad naszego czeczeńsko-polskiego mistrza – obrońca pasa kategorii lekkiej UFC – Khabib Nurmagomedov z czystą kartą 28 wygranych walk, 0 porażek.

Oglądając każdą walkę dagestańskiego „Orła” (pseudonim Khabiba bazujący na symbolice regionu) mam wrażenie, że do perfekcji opanował to, czego uczy nas sensei – zejść z linii ataku w idealnym czasie, by znaleźć się za plecami przeciwnika w dobrym dla siebie dystansie. Błyskawicznie następuje wpięcie się w plecy bądź efektowne obalenie i od tego momentu Khabiba nie da się pozbyć, niczym uciążliwej pchły – bardzo dobrze widać tę pracę w walce z Edsonem Barbozą.

Charakterystyczną dla Khabiba strategię nieustającej presji służącą zdominowaniu często większego i lepiej przygotowanego fizycznie przeciwnika określono mianem maulingu. Umiejętności w parterze utytułowanego sambisty sprawiają, że mistrzowie brazylijskiego ju-jitsu (BJJ) wyglądają przy nim jak amatorzy – wystarczy spojrzeć na grad łokci kończący pięknym nokautem walkę z Thiago Tavarezem podczas gali UFC w Sao Paulo. „Gdyby sambo było łatwe to nazywałoby się ju-jitsu” stało się lotnym hasłem obecnym na koszulkach kibiców podczas tamtejszej gali.

Zupełnie odmienny, ale niezwykle efektowny styl walki bazujący na sanda (bojowa odmiana sportowego wushu/kung-fu) jest domeną Zabita Magomedsharipova, który w każdym starciu zaskakuje czymś zupełnie nowatorskim, najczęściej wręcz niewiarygodnymi kopnięciami (link). Bardzo polecam obejrzenie jego walk pod kątem pracy nad przestrzenią i dystansem. Według przyjętej tutaj definicji, to również jest wyśmienite aikido, pełne pomysłowości i kreatywności, czyli tego, czego nam jako dorosłym aikidokom często najbardziej brakuje.

Postacie Nurmagomedova, czy Khalidova przywołałem również po to, aby odnieść się do ważnej puenty dotyczącej adapcji poszczególnych sztuk walki przez zawodników MMA, zasłyszanej na Niecałej z ust senseia: „Gdy powstawała Konfrontacja Sztuk Walki, Juras reprezentował taekwondo, Mamed Khalidov i Aslambek Saidov brazylijskie ju-jitsu... Teraz to wszystko się pozacierało i jest już nieistotne…

„LICZY SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM CZŁOWIEK, A NIE SYSTEM – to system ma być dla człowieka, a nie człowiek dla systemu.”. W ten sposób ucięliśmy wszelkie dywagacje na temat wyższości jednej sztuki walki nad inną – najważniejszy jest człowiek i to, jak ją zaadoptuje.

O ile ostatnie 30 lat w MMA to przede wszystkim czas adaptacji BJJ, gdzie przynależność do rodu Gracie była traktowana jak członkostwo w rodzinie królewskiej sztuk walki, możemy domniemywać, że najbliższe 30 lat w sportach walki będzie należeć do mistrzów bojowego sambo, prowadzonych przez rodzinę Nurmagomedov.

Ojciec Khabiba, Abdulmanap, to mistrz w przygotowywaniu mistrzów świata w sambo – wychował już ich ponad dwudziestu. Na następcę Khabiba jako mistrza wagi lekkiej UFC szykowany jest Islam Makhachev (link).

https://www.youtube.com/watch?v=OcHQyQHvDeU

Gdy Fjodor Emelianenko negocjował swój powrót do MMA, UFC odrzuciło przygotowaną przez niego ofertę ko-promocji występów w UFC wspólnie z petersburską organizacją M-1 Global. Fjodor wybrał więc konkurencyjnego Bellatora i święci teraz triumfy w Japonii, gdzie zdobywał zawodniczą sławę w Pride – znakomite miejsce i czas do zwieńczenia spektakularnej kariery.

UFC naprawiło swój błąd i podpisało kontrakt z M-1 Global, która ma służyć jako trampolina najlepszych sambistów do UFC. Natomiast sam Nurmagomedov ufundował i otworzył w Dagestanie szkołę mistrzów, w której 500 dzieci ma razem trenować, spać, uczyć się i jeść niczym uchideshi. Wybudował też własne dojo i planuje kolejne – w Londynie, Abu-Dhabi, Dubaju i Moskwie. Spodziewam się, że Khabib będzie się szykował na zasłużoną, sportową emeryturę po kwietniowym starciu z Tonym Fergusonem i coraz bardziej prawdopodobnym, ewentualnym rewanżu z Conorem McGregorem.

Mistrz odejdzie, ale bojowe sambo w świecie mieszanych sztuk walki zadomowi i zaadoptuje się na dłużej. Aikido i bojowe sambo łączy znacznie więcej niż dzieli, począwszy od rodowodu (jujutsu i judo), przez intencję (nacisk na walkę z uzbrojonym przeciwnikiem) i formę (dźwignie, rzuty, duszenia, walka bronią) po ducha budo, więc jego upowszechnienie to również i dla nas bardzo ciekawa perspektywa.

Aleksander Gorzelak

//Aleksander Gorzelak, Dojo Niecała + Bródno

---
Na zdjęciu tytułowym: 
Aslambek Saidov, mistrz KSW (z prawej) wraz z uczestnikami Letniej Akademii Aikido 2018 w Olsztynie.

---
Repozytorium linków:
Kazieczko vs Dubois: https://youtu.be/inLj53DCoCc?t=42
Parnasse vs Szymański: https://youtu.be/9brbTdZbEwY
Nurmagomedov vs Barboza: https://youtu.be/vXFAUzyFLzo
Nurmagomedov vs Tavarez: https://youtu.be/rQTMcVv4HfU?t=150
Magomedsharipov vs Bochniak: https://youtu.be/3zmGjQ_OV7I
Islam Makhachev highlights: https://youtu.be/OcHQyQHvDeU
Emelianenko vs Jackson: https://youtu.be/-ZKAcwXXRyk
Nurmagomedov vs McGregor: https://youtu.be/r8mxmuEO5n0

_____________________________________
© WARSZAWSKIE CENTRUM AIKIDO
Dokładamy wszelkich starań, by umieszczane w niniejszym Biuletynie WCA materiały nie naruszały praw autorskich, praw do wizerunku itp.
Jakiekolwiek możliwe pomyłki i naruszenia w tym zakresie nie wynikają z naszego celowego działania i są one niezamierzone.

DLA KOGO SZUKASZ TRENINGÓW?

Wybierz poniżej i poczytaj o każdej z naszych grup treningowych w WCA:

DODATKOWO SPRAWDŹ NASZ PROGRAM RABATOWY

RABATY... -10%, -20%, nawet -30%

...przez cały rok szkolny! ...do tego uczestnictwo w letnim zgrupowaniu za 1 PLN. 

Wielu naszych instruktorów trenowało lub trenuje dodatkowo boks, karate, judo, krav-magę i inne - łącząc techniki z tych sztuki walki z aikido.
Tutaj nauczysz się skuteczności!

Treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początkujących i zaawansowanych.

Lokalizacje: Warszawa Centrum, Warszawa Bródno, Warszawa Praga Południe, Warszawa Wawer, Jabłonna / Legionowo, Ożarów Mazowiecki, Kobyłka, Milanówek, Pruszków. 

ZAPISZ SIĘ DO SUBSKRYBCJI BIULETYNU: