YESNES

MEGURI W UJĘCIU ENERGII (KI)
W AIKIDO

Aikido jest jedyną japońska sztuką walki, w której w nazwie funkcjonuje słowo KI. Nie ma tego członu ani w kendo, judo, sumo, jujutsu, kyudo… W związku z tym nawet w nazwie nie istnieje aikido bez energii (KI).

Wszystko co dzieje się w Aikido jest energetyczne i winno odbywać się wertykalnie i po okręgu, ponieważ energia krąży od góry do dołu i od dołu do góry, a aby jej przepływ odbywał się bez zakłóceń nie może mieć krawędzi, wiec geometryczną jej drogą jest okrąg. Jest to nierozerwalnie związane z oddechem, bez którego nie ma przepływu energii, nie ma życia w żadnej formie.

Świat horyzontalny jest bytem werbalnym, fizycznym, jednakże aby była zachowana równowaga musi być zbudowana relacja pomiędzy światem fizycznym i mentalnym, miedzy bytem werbalnym i wertykalnym, między uke, a tori.

Nasze ciało jest bytem energetycznym w którym część gedan (świat horyzontalny) odpowiada za werbalna naturę, a części Jodan za mentalny (świat wertykalny) yinyang.

Pierwszą rzeczą w świecie aikidoki jest nauczenie się kierowania energii, winna ona krążyć od centrum uke do centrum tori. Do tego w aikido służy meguri. Meguri werbalnie ściśle powiązane jest z biodrami oraz przemieszczeniem, ponieważ energię można najpierw kierować, a następnie trzeba nauczyć się ją formować poprzez ruch.

Werbalnie meguri wygląda jakby była to praca nadgarstka w zakresie od nikkyo do kotegeashi, jednakże cała energia i ruch pochodzą z bioder z centrum do centrum (uke-tori), aby tak pracować trzeba być subtelnym w ruchu, "przemieszczać" całe ciało od głowy do stóp.

Bycie luźnym, subtelnym w ruchu powoduje, że energia przepływa, ponieważ każde spięcie i każda nawet minimalna siła jest izolatorem energii, jest krawędzią geometryczną.

Aby doświadczyć energię (KI) nie można jej szukać, trzeba być otwartym i pozwolić jej płynąć, czuć ją, bo nie szuka się oświecenia (satori) tylko się go doświadcza, po nim można doświadczyć już tylko spełnienia czyli subumi.

//YESNES

_____________________________________
© WARSZAWSKIE CENTRUM AIKIDO
Dokładamy wszelkich starań, by umieszczane w niniejszym Biuletynie WCA materiały nie naruszały praw autorskich, praw do wizerunku itp.
Jakiekolwiek możliwe pomyłki i naruszenia w tym zakresie nie wynikają z naszego celowego działania i są one niezamierzone.

DLA KOGO SZUKASZ TRENINGÓW?

Wybierz poniżej i poczytaj o każdej z naszych grup treningowych w WCA:

DODATKOWO SPRAWDŹ NASZ PROGRAM RABATOWY

RABATY... -10%, -20%, nawet -30%

...przez cały rok szkolny! ...do tego uczestnictwo w letnim zgrupowaniu za 1 PLN. 

Wielu naszych instruktorów trenowało lub trenuje dodatkowo boks, karate, judo, krav-magę i inne - łącząc techniki z tych sztuki walki z aikido.
Tutaj nauczysz się skuteczności!

Treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początkujących i zaawansowanych.

Lokalizacje: Warszawa Centrum, Warszawa Bródno, Warszawa Praga Południe, Warszawa Wawer, Jabłonna / Legionowo, Ożarów Mazowiecki, Kobyłka, Milanówek, Pruszków. 

ZAPISZ SIĘ DO SUBSKRYBCJI BIULETYNU: