JOANNA WIELGOPOLAN / PSYCHOLOG I PSYCHOTERAPEUTA

SPORT TO ZDROWIE,
TAKŻE PSYCHICZNE

„Sport to zdrowie” - w przypadku zdrowia psychicznego to pewnik :-)

Oczywiście w odniesieniu do uprawianego rekreacyjnie, hobbystycznie sportu, który pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

Aktywność fizyczna u dzieci pobudza dojrzewanie układu nerwowego, a to z kolei przyspiesza rozwój motoryczności. W układzie nerwowym występuje m.in.: dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu (i właśnie wzrost motoryczności), poprawienie szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, polepszenie koordynacji ruchowej i szybkości reakcji na bodźce, zmniejszenie poziomu lęku i stanów depresyjnych, a także poprawienie jakości snu.

Dzięki ruchowi dziecko poznaje otaczający je Dzięki ruchowi dziecko poznaje otaczający je świat, wzbogaca swoje doświadczenia, kształtuje pamięć i uwagę. Rozwija swoją samodzielność. Zabawy i ćwiczenia w grupie uczą zachowań prospołecznych - dziecko podporządkowuje się obowiązującym normom i zasadom.

W przypadku dzieci aktywność fizyczna, a w szczególności trenowanie sztuk walki, stwarza sytuacje, w których dziecko uczy się pokonywać trudności, radzić sobie ze zmęczeniem, przeżywać sukcesy i porażki, a także kontrolować emocje. Do niewątpliwych korzyści należy też to, że sprzyja kształtowaniu relacji z innymi, umiejętności współpracy, negocjacji i samokontroli. Rośnie nam ciekawy młody człowiek, który w przyjaznych, kontrolowanych warunkach zdobywa wiedzę o sobie i o życiu. Często trener - mistrz jest ważną osobą, z którą uczeń nawiązuje bezpieczny kontakt, wzoruje się na nim, obserwuje, uczy się od niego postaw, bierze z niego przykład. Niejednokrotnie to właśnie trener tłumaczy i odpowiada na trudne pytania czy też uczestniczy w ważnych życiowych momentach i robi to z pozycji osoby wiarygodnej, bo niezaangażowanej (jak rodzice czy przyjaciele).

Joanna Wielgopolan

//Joanna Wielgopolan, psycholog i psychoterapeuta

_____________________________________
© WARSZAWSKIE CENTRUM AIKIDO
Dokładamy wszelkich starań, by umieszczane w niniejszym Biuletynie WCA materiały nie naruszały praw autorskich, praw do wizerunku itp.
Jakiekolwiek możliwe pomyłki i naruszenia w tym zakresie nie wynikają z naszego celowego działania i są one niezamierzone.

DLA KOGO SZUKASZ TRENINGÓW?

Wybierz poniżej i poczytaj o każdej z naszych grup treningowych w WCA:

DODATKOWO SPRAWDŹ NASZ PROGRAM RABATOWY

RABATY... -10%, -20%, nawet -30%

...przez cały rok szkolny! ...do tego uczestnictwo w letnim zgrupowaniu za 1 PLN. 

Wielu naszych instruktorów trenowało lub trenuje dodatkowo boks, karate, judo, krav-magę i inne - łącząc techniki z tych sztuki walki z aikido.
Tutaj nauczysz się skuteczności!

Treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początkujących i zaawansowanych.

Lokalizacje: Warszawa Centrum, Warszawa Bródno, Warszawa Praga Południe, Warszawa Wawer, Jabłonna / Legionowo, Ożarów Mazowiecki, Kobyłka, Milanówek, Pruszków. 

ZAPISZ SIĘ DO SUBSKRYBCJI BIULETYNU: