OKIEM (PRAWIE) 10 LATKA

MOJE AIKIDO

Zobaczyłem plakat, na którym widziałem postacie w fajnych pozach i strojach. Mama powiedziała mi, że to są takie zajęcia sportowe dla dzieci i zapytała czy chciałbym spróbować. I tak zacząłem chodzić na Aikido do Dojo Niecała. Miałem wtedy 6 lat i chodziłem do zerówki w przedszkolu.

[artykuł powstał z niewielką pomocą rodziców]

Pierwsze zajęcia były na próbę. Od razu mi się spodobały, choć na początku nie miałem zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi. Na treningu tylko ja byłem nowy. Było sporo dzieci w różnym wieku, głównie chłopaki. Widziałem, że robią fajne rzeczy: fikołki, skoki, upadki. Trener – Sensei mówił coś w dziwnym języku, ale jakoś wszyscy łącznie ze mną go rozumieli - a przynajmniej tak mi się wydawało. Potem okazało się, że to tak mi się wydawało. Potem okazało się, że to było po japońsku. Po kilku treningach dostałem od rodziców moją pierwszą judogę. Byłem bardzo szczęśliwy, a na kolejnych zajęciach czułem się już jak prawdziwy uczeń. Potem były egzaminy na kolejne pasy – Kyu – najpierw biały, żółty, pomarańczowy i zielony. Odbywają się one raz w roku, zimą. Przez cały rok można, więc doskonalić swoje umiejętności i techniki, by przeskoczyć na kolejny poziom.

Na początku ćwiczyłem w grupie młodszych dzieci prowadzonej przez Sensei Magdę, a gdy zdałem egzamin na pomarańczowy pas przeszedłem do zaawansowanej grupy Sensei Marcina i ćwiczę w niej ponad rok. Lubię chodzić na aikido, bo dzięki temu czuję się o wiele sprawniejszy i sprytniejszy. Uczę się wielu technik czyli różnych ciekawych ruchów ciała do obrony przed przeciwnikiem.

BO AIKIDO TO SZTUKA SAMOOBRONY!
Podoba mi się to, że nie muszę na siłę z nikim walczyć, a raczej uczę się jak wykorzystać swoje własne możliwości, umiejętności oraz siłę przeciwnika, żeby uchronić samego siebie i innych. Lubię treningi, bo są bardzo energiczne i dynamiczne. Jeszcze nigdy się na nich nie nudziłem, za ta wielokrotnie bardzo się zmęczyłem – ale to jest nawet przyjemne :-)

Aikido dla dzieci i doroslych warszawa

Sensei jest supertrenerem. Jest naprawdę mistrzem Aikido, dużo wymaga od swoich uczniów, ale też dużo daje od siebie. Sensei jest bardzo miły, pokazuje jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i poprawia nasze błędy. Dzięki temu uczymy się także wytrwałości w dążeniu do celu.

Ćwiczymy w grupie, w której dzieci maja różne stopnie kyu (różne stopnie zaawansowania), więc możemy uczyć się także od siebie wzajemnie. Czasem Sensei wywołuje kogoś, by pokazał innym dzieciom jakąś technikę, w której jest dobry. Czasem jestem to ja!

Na treningach panuje dyscyplina i zawsze trzeba się podporządkować zasadom np. siadamy w określony sposób, w określonym miejscu albo przed wykonywaniem ćwiczenia zawsze kłaniamy się przeciwnikowi, a po jego zakończeniu dziękujemy mu… albo gdy się spóźniamy - musimy robić pompki.

Sensei Marcin raz zadał mojej mamie 1000 pompek do zrobienia w domu – widziałem, że je robiła, ale do tej pory zastanawiam się czy wykonała całe zadanie :-)

Na aikido chodzę czwarty rok (2 razy w tygodniu) i przez ten czas wiele się nauczyłem!

Żadne przewroty nie są dla mnie problemem, stoję i prawie chodzę na rękach i teraz już naprawdę rozumiem japońskie nazwy ćwiczeń. Nawet podoba mi się, że czasami dostajemy karty pracy (choć to praca domowa), dzięki nim można lepiej poznać zasady Aikido.

Aikido dla dzieci i doroslych warszawa

Same treningi i to także spotkania z fajnymi chłopakami, z którymi lubię pogadać po zajęciach. W tym roku w wakacje chciałem jechać na obóz Aikido organizowany przez WCA, mógłbym rozwijać swoje umiejętności i spędzić miło czas, ale nie wiadomo jak to będzie z wyjazdem ze względu na koronawirusa.

Marcelin Matusiak

//Kostek Kozłowski, 9 (prawie 10 :-) lat, Dojo Niecała

_____________________________________
© WARSZAWSKIE CENTRUM AIKIDO
Dokładamy wszelkich starań, by umieszczane w niniejszym Biuletynie WCA materiały nie naruszały praw autorskich, praw do wizerunku itp.
Jakiekolwiek możliwe pomyłki i naruszenia w tym zakresie nie wynikają z naszego celowego działania i są one niezamierzone.

DLA KOGO SZUKASZ TRENINGÓW?

Wybierz poniżej i poczytaj o każdej z naszych grup treningowych w WCA:

DODATKOWO SPRAWDŹ NASZ PROGRAM RABATOWY

RABATY... -10%, -20%, nawet -30%

...przez cały rok szkolny! ...do tego uczestnictwo w letnim zgrupowaniu za 1 PLN. 

Wielu naszych instruktorów trenowało lub trenuje dodatkowo boks, karate, judo, krav-magę i inne - łącząc techniki z tych sztuki walki z aikido.
Tutaj nauczysz się skuteczności!

Treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początkujących i zaawansowanych.

Lokalizacje: Warszawa Centrum, Warszawa Bródno, Warszawa Praga Południe, Warszawa Wawer, Jabłonna / Legionowo, Ożarów Mazowiecki, Kobyłka, Milanówek, Pruszków. 

ZAPISZ SIĘ DO SUBSKRYBCJI BIULETYNU: