SAMURAJE I BONSAI

JAPONIA W POLSCE

W ubiegłym roku spędzając urlop w Karkonoszach odwiedziłem wyjątkowe miejsce, które mnie zachwyciło, porwało i przeniosło na jeden dzień do… Japońskiego Ogrodu.

Jestem pewien, że każdy z Warszawskiego Centrum Aikido zrozumie co mam na myśli, kiedy odwiedzi ten zakątek. Miejsce jest nieoczywiste, no bo kto by spodziewał się japońskiego ogrodu w sercu Karkonoszy. A jednak! Japońskie Ogrody Siruwia w Przesiece (Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka), były budowane z pasją przez kilkadziesiąt lat, przez małżeństwo miłośników Japonii, a od niedawna zostały udostępnione jako prywatny park do zwiedzania.

OGRÓD
Ogrody Siruwia znajdują się ok. 21 km na południe od Jeleniej Góry. Mniej więcej w połowie drogi między Karpaczem, a Szklarską Porębą. Droga dojazdowa do Japońskich Ogrodów w końcowej części jest dość wąska, ale dobrze oznaczona. A dojechać trzeba aż na wysokość ok. 600 m. n.p.m. oglądając po drodze piękne widoki, przez tereny niezwykle bogate w atrakcje turystyczne (ruiny zamków, pałace, zabytki, etc.), ale dziś skupimy się na „Małej Japonii” jak nazywane są Japońskie Ogrody (http://www.malajaponia.pl).

Na powierzchni 1,5 ha znajduje się bogaty zbiór roślin ozdobnych, pośród których odnajdziemy również siedem stawów, strumienie oraz wodospady. Unikalny klimat budują także, typowe dla japońskich ogrodów, kamienne kompozycje: latarnie, ścieżki, mostki, głazy i pieczołowicie wygrabione żwirowiska, naśladujące wodę. Wszystko jest skomponowane zgodnie z zasadami tworzenia japońskich ogrodów i filozofią feng shui. Do budowy ogrodu wykorzystano około 50 000 ton skał, głazów i kamieni. Początek ogrodu wyznacza ogromna drewniana brama wejściowa zwana TORI. Warto skorzystać z usług przewodniczki, która w 40 minutowym spacerze po ogrodzie bardzo ciekawie opowie nie tylko o poszczególnych elementach ogrodu, ale również o kulturze, historii i filozofii Japonii.

Urozmaicona siatka ścieżek pozwala na dotarcie do najciekawszych miejsc ogrodu, otwierając przed zwiedzającymi coraz to nowe zakątki, widoki, zapraszając do zatrzymania się i chwili medytacji. Centralną część Ogrodu stanowią dwa wodospady oraz łączący je staw. Pierwszy wodospad zwany męskim ma wysokość aż 6m, woda spadając z niego rozbija się energicznie o wystające skały. Za wodospadem prowadzi ścieżka, którą odważni mogą również przejść.

Aikido dla dzieci i doroslych warszawa

Drugi wodospad zwany żeńskim ma znacznie łagodniejszy charakter i jest niższy, a jego woda łagodnie spływa po kamieniach. Ciekawym elementem ogrodu jest również tradycyjna pagoda do rytualnego picia herbaty. Co ciekawe podczas rytuału parzenia i pica herbaty w dawnej, feudalnej Japonii wszyscy goście stawali się równi niezależnie od statusu społecznego.

SAMURAJE
W japońskim ogrodzie nie mogło zabraknąć samurajów, a dokładnej mówiąc wystawy im poświęconej. Wystawa przenosi nas do niezwykłego świata sztuki i kultury dawnej Japonii. Zaprezentowano bogatą kolekcję oręża i zbroi rycerzy dawnej Japonii - głównie z epoki EDO (1603-1868). Co ważne na wystawie znajdują się w większości oryginalne, zabytkowe eksponaty, w tym XIV-to wieczna katana (wraz z certyfikatem potwierdzającym jej oryginalność). Katana ta jest darem społeczności Japonii dla właścicieli Ogrodu, w dowód uznania za ich trud i pasję w krzewieniu kultury Japonii w Polsce.
Oprócz oryginałów na wystawie prezentowana jest również kolekcją replik zbroi wykonanych przez dzisiejszych mistrzów z Japonii (ale również Polski), przy zachowaniu nadzwyczajnego pietyzmu, w oparciu o oryginalne opisy, rysunki i ryciny. Co ciekawe w Polsce mamy kilku, bardzo cenionych w Japonii, mistrzów tworzenia replik średniowiecznych samurajskich zbroi.

BONSAI
Wiele osób pytanych o pierwsze skojarzenia z Japonią wymienia często (poza samurajami) drzewka Bonsai. W plenerze ogrodu Siruwia można odkryć i zachwycić się sztuką bonsai (bon - płaska taca, sai - roślina). Miniaturowe drzewa bonsai stworzone ręką mistrzów przypominają fragment krajobrazu zaklęty w małej doniczce. Kolekcja jaką dysponują Ogrody Siruwia jest bardzo bogata. Niektóre okazy to unikaty na skalę Polski, a nawet Europy. Właściciele sprowadzili niedawno kilka bardzo starych azalii japońskich, których wiek nierzadko przekracza 100 lat. Wizyta w „Małej Japonii” daje unikalną możliwość zobaczenia tych małych dzieł sztuki w naturalnym otoczeniu ogrodu.

COŚ DLA DZIECI I DOROSŁYCH
W Japońskich ogrodach pomyślano również o najmłodszych. Przed wejściem do parku znajduje się najwyżej położony na Dolnym Śląsku (i chyba nawet w Polsce) plac zabaw. Zróżnicowane poziomy trudności pozwolą na przetestowanie swoich umiejętności starszym, jak i najmłodszym. Dziesięciometrowe (!!!) zjeżdżalnie zadowolą nawet najbardziej wybrednych miłośników mocnych wrażeń.

Olbrzymia piaskownica – 500 ton bielusieńkiego piasku - wywoła szeroki uśmiech u wszystkich małych milusińskich. Rodzice w tym czasie mają możliwość zażyć odpoczynku na leżakach i relaksu przy dobrej kawie lub czarce prawdziwej japońskiej zielonej herbaty, serwowanej w ogrodowej kawiarni. Można również spróbować prawdziwych japońskich lodów i deserów, oryginalnego japońskiego piwa (Marcin Wielgopolan Sensei wie o czym mówię), a najbardziej wymagający „koneserzy” Japonii mają możliwość nabyć prawdziwą japońską sake.

Będąc w tym ogrodzie doświadcza się niezwykłej gamy kolorów, zapachów i dźwięków, które długo pozostają w pamięci. Czas płynie tam wolniej, a odpoczywając w tak niezwykłym zakątku Karkonoszy zaczniecie patrzeć na otaczający Was świat inaczej. Niestety, żadne zdjęcia nie oddają klimatu i atmosfery tego miejsca. Podsumowując, Ogrody Siruwia mnie urzekły i z całą pewnością przy najbliższej okazji, z ogromną przyjemnością, wrócę do „Małej Japonii”. Wam również serdecznie polecam tę cząstkę Japonii w Polsce i chętnie usłyszę o Waszych odczuciach po wizycie w tym wyjątkowym miejscu.

Marcelin Matusiak

//Marcelin Matusiak, Dojo Jabłonna

_____________________________________
© WARSZAWSKIE CENTRUM AIKIDO
Dokładamy wszelkich starań, by umieszczane w niniejszym Biuletynie WCA materiały nie naruszały praw autorskich, praw do wizerunku itp.
Jakiekolwiek możliwe pomyłki i naruszenia w tym zakresie nie wynikają z naszego celowego działania i są one niezamierzone.

DLA KOGO SZUKASZ TRENINGÓW?

Wybierz poniżej i poczytaj o każdej z naszych grup treningowych w WCA:

DODATKOWO SPRAWDŹ NASZ PROGRAM RABATOWY

RABATY... -10%, -20%, nawet -30%

...przez cały rok szkolny! ...do tego uczestnictwo w letnim zgrupowaniu za 1 PLN. 

Wielu naszych instruktorów trenowało lub trenuje dodatkowo boks, karate, judo, krav-magę i inne - łącząc techniki z tych sztuki walki z aikido.
Tutaj nauczysz się skuteczności!

Treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Początkujących i zaawansowanych.

Lokalizacje: Warszawa Centrum, Warszawa Bródno, Warszawa Praga Południe, Warszawa Wawer, Jabłonna / Legionowo, Ożarów Mazowiecki, Kobyłka, Milanówek, Pruszków. 

ZAPISZ SIĘ DO SUBSKRYBCJI BIULETYNU: